Hyundai ekspertiz programı, bir araç muayene programıdır. Peki; araç muayenesi ne içindir? Araç muayenesi, adından da anlaşılacağı gibi önemli bir işlemdir. Programın amacı, aracın genel durumu ile ilgili bilgi vermektir. Aracın yürür aksamının, motorunun, kaportasının, iç ve dış durumunun ne durumda olduğunu gösteren ekspertiz programı, Hyundai tarafından üretilen tüm araçlar ile ilgili genel değerlendirme yapar. Aracın kaportasında herhangi bir işlemin olup olmadığını, aracın boyanıp boyanmadığını, kaportada parça değişiminin yapılıp yapılmadığını ortaya koyan ekspertiz programı, aslında tam bir teknik araç muayenesidir. Ekspertiz incelemesinin yapılmasının ardından bir belge verilir. Araç muayenesi ile ilgili resmi evrak olarak kabul edilmeyen bu belgeni amacı, aracın genel durumu ile ilgi bilgi vermektir.

Hyundai Ekspertiz Programı Ne İşe Yarar?

Ekspertiz programı ile yapılan ekspertiz incelemesinin yasal zorunluluk olduğu bilinmelidir. Özellikle ikinci el araç alım satımında ekspertiz raporunun bulundurulması şartı getirilmiştir. Üstelik verilen bu raporun süresi de sınırlıdır. Süresi dolan ekspertiz raporunun yenilenmesi gereklidir. Bu sayede aracın kusurlu olarak satışının yapılmasının önüne geçilmek istenmektedir. Üstelik aracın, satıcının söylediğinden farklı durumda olması, böylece “ayıplı mal” satışının engellenmesi hedeflenmektedir. Bunun olması için de teknik altyapısı kuvvetli olan ekspertiz merkezleri tarafından yapılması şarttır. Ayrıca ekspertiz programı, araçların ederinden çok daha yüksek fiyata satılmasının da önüne geçmektedir.

Ekspertiz Programı İle Hatasız Raporlama

Ekspertiz programının sağlıklı olarak çalışması durumunda raporlama işleminin de hatasız olması mümkündür. Aracın tüm noktalarının özenle incelendiği ekspertiz işleminde araçça herhangi bir değişim yapıldıysa, kullanılan parçanın orijinal mi yoksa yan sanayi mi olduğu da hemen ortaya çıkmaktadır. Hyundai ekspertiz programı ile tüm Hyundai araçlarının genel kontrolleri yapılmaktadır. Genellikle ekspertiz işlemi aracın alım satımından önce yapılmaktadır. Ancak pazarlık sırasında da alıcı ve satıcının ekspertiz incelemesini yaptırması da söz konusudur. Bu şekilde bin inceleme yapıldığında aracın en son durumu ortaya çıkmakta, bu da aracı satın alan kişinin vereceği kararda etkili olmaktadır. Ayrıca ekspertiz raporunun araçla ilgili fiyat pazarlığının da çok daha gerçekçi yapılmasını sağlamaktadır.