Ford ekspertiz programı, Ford tarafından üretilen her modelin kontrolünün yapılmasını sağlayan bir uygulamadır. Model yılı ne olursa olsun program, tüm Ford marka araçları kapsar. Peki, ekspertiz programı ne işe yarar. Öncelikle bu program, araçta herhangi bir kusur olup olmadığının tespit edilmesine yarar. Elbette bu, Araç Teknik Muayene Programı değildir. Yani ekspertiz raporu aracın ruhsatına işlenmez. Bu rapor, aracın alım satımının çok daha güvenilir yapılmasını sağlar.

Araç ekspertiz işleminde yapılanlar kısa bir şekilde özetlenecek olursa, aracın genel durumu ile ilgili bilgi paylaşımıdır. Aracın boyalı olup olmadığı, varsa nerelerinin boyalı olduğu, kaporta parçalarında değişim yapılıp yapılmadığını, varsa hangi parçaların değiştiğini gösteren ekspertiz raporunun sunulduğu programda, aracın güvenlik düzeyinin de bilinmesi sağlanır. Ayrıca bu sayede aracın fiyatının gerçek değerinde olmasına da yol açılır. Dolayısıyla olmadık bir araca yüksek bedel ödenmesinin de önü kapanmış olur.

Ford Ekspertiz Programı Zorunlu Araç Muayenesi Değildir

Zorunlu araç muayenesi, trafik yürütme organlarının kendileri tarafından akredite edilmiş kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Muayenede test ve görsel inceleme araçları kullanılır. Çok ciddi kusurları olan yani bütünlüklerini ve yolcuların ve diğer yol kullanıcılarının güvenliğini tehlikeye atan, frenleri, direksiyon sistemleri, lastikler ve tekerlekler gibi öğelerde kusurları olan, zorunlu bileşenlerde eksik veya kusurlara sahip olan, izinsiz modifikasyonlar veya yasaklı ekipmanları kullanan araçlar olumlu sonuç alamaz. Ekspertiz programı da araçta yapılan en küçük bir değişikliği tespit eder ve bunu rapor olarak sunar.

Araç Alım Satımında Güven Oluşturur

Ford ekspertiz programı, özellikle ikinci el araç alım satımında güvenilir olmayı sağlar. Ekspertiz incelemesi sırasında araç sahibinin araç ile ilgili söylediklerinin gerçek olup olmadığını tespit eden program, böylece aracı satın alan müşterinin kusurlu bir araç satın almasının da önüne geçer. Tabii ki ekspertiz işleminde personelin de uzman olmasının önemi vardır. Hem güvenli ekipman hem de profesyonel personel ile hizmet verilmesi, araçlarda görülen herhangi bir olumsuz durumun kısa bir sürede ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Program, sadece Ford araçlarda değil tüm araçlarda güvenle kullanılabilmektedir.

Leave a comment