Mercedes ekspertiz programı, araçların durumunu gösterir belgeyi sunmaktadır. Yani ekspertiz programı, araçta değişen parçanın olup olmadığının anlaşılmasını sağlamaktadır. Bilindiği gibi özellikle ikinci el olarak satışa sunulan tüm araçların değeri, parçanın değişip değişmemesine, aracın boyanmış olup olmamasına, değişen parçaların orijinal olup olmadığına göre değişmektedir.

Bu program, aracın tam değerinin belirlenmesine imkan sağlamaktadır. Bir aracınız varsa ekspertiz raporunu kesinlikle duymuşsunuzdur. Ancak nasıl çalıştığını biliyor musunuz? Ekspertiz programı, özel olarak geliştirilmiş ve araçların aksamlarının kontrol edilmesini sağlar. Tüm kontrollerin yapılmasının ardından program bir şema halinde araçtaki kusurları ve hataları belirler, raporu isteyene teslim eder. Ekspertiz raporunun talep edilmesi için kişinin aracın sahibi olup olmaması önemli değildir.

Mercedes Ekspertiz Programı Araç Alım Satımında Zorunludur

Araç ekspertiz raporu, ikinci araç alım satımında zorunlu hale gelmiştir. Bu raporun olmadığı aracın satışı mümkün olmamaktadır. Güncel bir ekspertiz raporu ile araçta herhangi bir kusur ya da noksan olup olmadığı kolaylıkla tespit edilmektedir. Ekspertiz programı, aracın değişen, boyanan parçalarını kolaylıkla tespit etmektedir. Ekspertiz raporunun zorunlu araç muayenesi ile karıştırmamak gereklidir.

Zorunlu araç muayenesi, devletin zorunlu kıldığı bir prosedürdür. Ancak asıl amacı, aracın caddelerde ve otoyollarda dolaşıp dolaşamayacağını kontrol etmektir. Zorunlu muayenelerde teknik araç muayenesi yapılmaktadır. Bu tür muayene, devletin yetkilendirdiği muayene şirketi tarafından düzenlenir ve amacı, tüm araç ekipmanının doğru ve güvenli bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir.

Ekspertiz Raporu Her Zaman Alınabilir

Araçlarda zorunlu ekipman; sinyalizasyon, aydınlatma, direksiyon, frenler, aks ve süspansiyon sistemleri, lastikler ve tekerlekler, camlar, banklar, kapılar, güç sistemleri ve elektrik, akü, balans ayarı ve benzerleridir. Araçların çevresel araç muayenesi de yapılır. Bu değerlendirme, kirletici gazların emisyonunu ve araç gürültüsünü kontrol etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca aracın trafik sigortası ve Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ödenip ödenmediği de kontrol edilir.

Mercedes ekspertiz programı ise böylesine bir kontrolü kapsamamaktadır. Zorunlu araç muayenesi ticari araçlarda her yıl, özel araçlarda ise iki yılda bir yapılır. Ekspertiz muayenesinde ise böyle bir sınırlama yoktur. İsteyen istediği an aracını ekspertize kontrol ettirebilir.