BMW ekspertiz programı, BMW marka araçların tüm modelleri için geliştirilmiştir. Ekspertiz muayenesin in yapılmasının amacı, aracın tam olarak sağlıklı olup olmadığını belirlemek, bir anlamı da parayı korumaktır. Ekspertiz incelemesi zorunlu ohlamakla birlikte ikinci el araç alım satımında olması gereklidir. Ekspertiz incelemesinde aracın üretim bandından indiği durumdaki gibi olup olmadığı incelenmektedir. Yani araçta parça değiştiyse hangisinin değiştiğini, boya varsa hangi aksamın boyandığını göstermektedir. Kaportada işlem yapılıp yapılmadığı da ekspertiz programı ile tespit edilebilmektedir. Sonrasında yapılan bu inceleme. Bir rapor halinde sunulmaktadır. Raporda, aracın dış görüntüsü vardır ve bu görüntüde araç ile ilgili yapılan incelemenin sonuçları yer almaktadır.

BMW Ekspertiz Programı İle Detaylı İnceleme Yapılır

Ekspertiz programı ile yapılan inceleme, zorunlu araç muayenesi sırasında yapılan inceleme gibi değildir. İnceleme elbette ayrıntılıdır ancak zorunlu araç muayenesinde olduğu gibi aracın şasi numarası, para cezaları, süspansiyon, aydınlatma, sinyalizasyon, lastiklerin durumu, rot ve balansların ayarı, egzoz ayarı gibi bir bütünü kapsamamaktadır. Zorunlu araç muayenesinde tüm bu öğeler kontrol edildikten sonra teknik rapor oluşturulur. Araç muayenesinin teknik raporu, özellikle her bir öğenin durumunu belirtir. Raporda, “kusursuz; ürün uyumludur”, “hafif kusur; yolcuların ve araçların yol tutuşunu veya güvenliğini etkilemeyen ve ceza kesmemesi için mümkün olan en kısa sürede onarılması gereken kusur”, “ciddi kusur; aracın güvenlik koşullarını etkileyen ve dolaşımını kısıtlayan kusur” yer salmaktadır. Ciddi kurur olduğunda aracın trafiğe çıkmasına izin verilmemektedir. Böyle bir durumda onarımı için en kısa sürede yetkili bir tamirciye götürülmelidir. Bu tür bir hasar, araca bir yetkili tarafından yaklaşılırsa para cezasına neden olabilir. Örneğin bir kırık dikiz aynası ile trafikse seyredilmesi durumunda ceza kesilmektedir. Çok ciddi kusur ise aracın dolaşımını engelleyen, yalnızca bir vinçle kaldırılmasına izin verilen kusurdur zaten böylesi bir aracın trafikte olması mümkün değildir.

Ekspertiz İşlemini Kim Yapar?

BMW ekspertiz programı, uzman kişiler tarafından kullanılır ve araç titiz bir incelemeden geçmektedir. Ekspertiz incelemesi sonucunda aracın trafiğe çıkışının engellenmesi söz konusu değildir. Çünkü bu rapor resmi bir belge değildir.

Leave a comment