Honda ekspertiz programı ile araç güvenliğinin kontrol edilmesi mümkündür. Peki ekspertiz programı nedir? Yollarda iyi bir güvenlik sağlamak için yapılır ancak bunun zorunlu araç muayenesi olmadığı bilinmelidir. Araç Muayenesi, aracın ve araç belgelerinin kendisinin içinde bulunduğu koşulları değerlendirir. Araç Muayenesi sırasında, depolama koşulları, bakım ve el feneri, farlar, frenler ve hatta kara aracının kendi belgeleri gibi diğerleri kontrol edilir. Araç muayenesi sırasında teknisyen aracın şasi numarasını, para cezalarını, kazalarını, süspansiyonu, aydınlatmayı, sinyalizasyonu, motorun kirletici emisyon endeksini kontrol eder. Ekspertiz işleminde ise elbette lastiklerin durumu, motorun durumunun yanı sıra kaportanın durumuna da bakılmaktadır.

Honda Ekspertiz Programı Ne İşe Yarar?

Honda araçlar için geliştirilen ekspertiz programı Honda tarafından üretilen tüm araçlar için uyumludur. Ekspertiz incelemesinde aracın gerçek değerinin ne olması gerektiği de ortaya çıkar. Çünkü motorun durumu, kaç kilometre yaptığı, kaportanın işlem geçirip geçirmediği, kapı çıtalarında herhangi bir işlemin olup olmadığı, aracın boyanıp boyanmadığı ya da kaç kez boyandığı, kaportada parça değişimlerinin olup olmadığı gibi hususlara dikkat edilir. Özellikle ikinci el araç alım satımı için tercih edilen ekspertiz incelemesinde satıcının araç ile ilgili verdiği bilgilerin doğru olup olmadığı ortaya çıkar. Zorunlu araç muayenesi ise aracın halka açık yollarda dolaşıp dolaşamayacağını doğrulamak amacıyla gerçekleştirilen, yasaların gerektirdiği olağan bir prosedürden oluşur.

Aracın Güvene Satın Alınmasını Sağlar

Araç Muayenesi iki kategoriye ayrılır. Bunlar; zorunlu ve güvenlik ekipmanlarının muayenesi ile kirletici ve gürültü emisyonu denetimidir. Araç muayenesi, aracınızın zorunlu güvenlik öğelerinin bütünlüğünü ve aracınızın yayabileceği kirletici maddelerin “miktarını” doğrulamaktan sorumlu bir devlet teknik uzmanı tarafından yapılmalıdır. Bu sürecin bir kısmı, olası sorunları belirlemek için koşulları çıplak gözle gözlemlemenin yeterli olduğu görsel inceleme yoluyla gerçekleştirilir. Bazı öğeler için, aracın durumunu doğru bir şekilde tespit etmek için özel araçlar mevcut olmalıdır. Ayrıca zorunlu araç muayenesinin belli bir süresi vardır. Süre dolduğunda yeniden muayene yaptırmak zorunludur. Oysa Honda ekspertiz programı ile yapılan incelemede belli bir süre yoktur. Elbette ekspertiz raporunu almak, aracın güvenle satın alınması için önemlidir.

Leave a comment