Dacia ekspertiz programı, Dacia marka araçların alım satımı öncesinde genel kontrolünü yapmaya yarayan bir uygulamadır. Ekspertiz işleminde aracın her yeri kontrol edilirken özellikle motor ve kaporta aksamlarının durumu ayrıntılı olarak incelenmektedir. Yani araçta yüksek onarım gerektiren işlerin önceden tespit edilmesi, ekspertiz işlemi ile belirlenmektedir.

Zorunlu araç muayenesi ile ekspertiz muayenesi arasında fark vardır. Biri aracın karayolunda güvenli bir şekilde kullanılıp kullanılamayacağı ile ilgili net bir belge verirken diğerinde araçtaki kusur ve hatalar öne çıkarılmaktadır. Ekspertiz raporunun alınması, araç alım satımında zorunlu hale getirilmiştir. Bu sayede araç satın alınırken müşteriye bilerek yanlış bilginin verilmesinin önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Dacia Ekspertiz Programı Ne İşe Yarar?

Araç muayenesi, aracın halka açık yollarda dolaşıp dolaşamayacağını doğrulamak amacıyla gerçekleştirilen, yasaların gerektirdiği olağan bir prosedürden oluşur. Kimi araç sahibi zorunlu araç muayenesi ile ekspertiz kontrolünü birbirine karıştırmaktadır. Her ikisi de araçlarla ilgili değerlendirmelerle ilgili olsa da zorunlu araç muayenesi ve ekspertiz muayenesi birbirinden farklıdır.

Araç muayenesinde trafik sigortası, Motorlu Araç Vergisi, aracın geçmişi, şasi ve motor numarası da ek olarak da incelenmektedir. Ekspertiz muayenesinde zorunluluğu olsun ya da olmasın ideal olan, farlardan motorun durumuna kadar aracımızın iyi korunmasını içeren her şeyin her zaman farkında olmaktır. Bu nedenle, periyodik olarak ekspertiz incelemesinin yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Ekspertiz İncelemesinde Nerelere Bakılır?

Ekspertiz programı ile yapılan incelemede, ön ve arka tamponların durumuna bakılır. Tamponlar mükemmel durumda olmalıdır, çatlak, oyuk ve hatta yamaların varlığı raporda belirtilir. Tamponun düşme riskini önlemek için araca çok iyi sabitlenmiş olması önemlidir. Kötü durumdaysa tamponlar değiştirilmelidir. Araçta parça değişiminin yapılıp yapılmadığına da dikkat edilmektedir. Değişimin orijinal ya da yan sanayi ürünü ile mi yapıldığı incelemede ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde kaportada bir işlemin olup olmadığı da ekspertiz incelemesinde kesin olarak belirlenmektedir. Aracın motor ve yürür aksamına da bakılmaktadır. Yapılan bütün kontroller Dacia ekspertiz programı üzerinden çıkarılan bir ekspertiz raporunda şema ile gösterilmekte, ayrıca yazılı rapor verilerek araç sahibine teslim edilmektedir.

Leave a comment