Fiat ekspertiz programı, ikinci el araç alım satımında araçların tam kontrolünün yapılmasını sağlar. Araç satın alma nedenleri kişiden kişiye değişir. Bazıları daha fazla konfora sahip olmak, bazıları özgürlüğe, zamandan tasarruf etmek, daha fazlasına sahip olmak için yatırım yapar. Ancak ne olursa olsun insanlar sıfır ya da ikinci el araç alarak konforlu bir ulaşımı hayal eder. İşte bu konforlu ulaşımın yapılmasını sağlayan unsurlardan biri de ekspertiz incelemesidir. İkinci el araç pazarı uzun zamandır büyük talep görmektedir.

Araç satın alırken, sürprizlerle karşılaşmamak için önemli yol aracın ekspertize gönderilmesidir. Ekspertiz programı, araçta herhangi bir kusurun olup olmadığını güvenli bir şekilde ortaya çıkarmaktadır. Ekspertiz incelemesinde araca düzenli olarak bakımın yapılıp yapılmadığı, kaporta ve motor aksamında değişiklik olup olmadığı, boya, parça değişimi, kaza vs gibi aracın değerini düşürecek işlemlerin uygulanıp uygulanmadığı net olarak anlaşılmaktadır. Bu sayede aracı satmak isteyenin verdiği bilgilerin gerçek olup olmadığı ortaya çıkmaktadır.

Fiat Ekspertiz Programı İle Ne Yapılır?

Ekspertiz programı ile aracın tüm noktaları incelenmekte, işlem sonucunda da rapor verilmektedir. Bu rapor, araç satışı sırasında alınabileceği gibi birkaç gün öncesinden de alınabilir. Yapılan son değişiklikle ekspertiz raporu almak zorunlu getirilmiştir. Ekspertiz, aracın tüm mekanik akşamlarını incelemekte, sonuç ise elektronik ortamda ya da fiziksel olarak kağıda basılarak verilmektedir.

Ekspertiz işlemi için ekipman ve personelin eğitimine yatırım yapılması gereklidir. Ekspertiz incelemesinde verilen sonucun da tam olarak gerçeği yansıtmalıdır. Aksi takdirde herhangi bir nedenle hukuki süreç başladığında ekspertiz raporunu normal olarak veren işletmenin de sorumluluğunun olacağı bilinmelidir.

Programın Sonucu Kusursuzdur

Bilindiği gibi yapılan son düzenlemelerle aracın kusurlarını gizleyen satıcıların sorumlu olduğu ve tazminat ödemeye mahkum olacakları ifade edilmiştir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için Fiat ekspertiz programı sonucunun tüm gerçekliği ile verilmesine dikkat edilmelidir. Programın verdiği sonuç kusursuzdur. Program sayesinde aracın tam kusurları net bir şeklide ortaya çıkarken gerçek bedeli de belirlenmektedir. Bu sayede aracın gerçek bedelinden fazla bir ödeme yapılmasının da önü kesilmektedir.