Citroen ekspertiz programı, araç alım satımı yapılırken satıcı tarafından aracın değerlendirilmesinde kullanılan kriterlerin bilinmesini sağlamaktadır. Ekspertiz programı ile bu bilgilerden yola çıkarak fiyat farklılıklarını anlamak ve kaliteli araçlar bulmak mümkün hale gelmektedir. Çok benzer özelliklere sahip arabaların nasıl bu kadar farklı fiyatlara satıldığını hiç merak ettiniz mi? İlk bakışta mantıklı görünmüyor, ancak daha derin bir değerlendirmede satıcının bu kararına neden olan nedenleri açıkça anlamak mümkün.

Araç değerlemede kullanılan kriterleri anlamak, sadece ihtiyaçlarınızı karşılayacak ideal aracı bulmanız için değil, aynı zamanda kötü anlaşmalardan kaçınmak için de önemlidir. Sonuçta, diğerlerinden çok daha düşük bir değere sahip bir araba, bu farkı haklı çıkarmak için kesinlikle çok iyi bir nedene sahiptir. O halde pazarlık sırasında satıcının araba değerlemesini nasıl yaptığının öğrenilmesi ve iyi bir anlaşma yapılması önemlidir.

Citroen Ekspertiz Programı Hangi Kriterleri Değerlendirir?

İster ikinci el araç alım satımı için olsun, ister araç değerlendirme olsun kullanılan kriterler hakkında bilgi sahibi olmak esastır. Örneğin düşük kilometreli bir araba daha fazla talep görebilir. Lüksek kilometreye sahip bir araç, piyasa değerinin bir kısmını kaybeder. Bu noktada mantık çok açıktır. İyi bakılmış ve mükemmel kullanım koşullarında bir araba değerlenir. Öte yandan, kusurları olan bir başka araç birçok alıcının ilgisini çekmez ve piyasada değer kaybeder.

Ekspertiz İşleminde Neler Yapılır?

Bir araçta ekspertiz değerlendirmesi yapılırken analiz edilen birkaç husus vardır: Citroen ekspertiz programı, aracın boyasının durumuna bakar. Boya, aracın değer kazanmasına veya yıpranmasına neden olabilir. Bir araç dış görüntüsü ile mükemmel durumda olsa bile, dahili bileşenlerinin ve özellikle motorun da ili durumda olması gereklidir. Ekspertiz incelemesine motor da girer. Kirli ve bakımsız koltuklar da aracın değerlendirmesini olumsuz etkiler. Bunun da ötesinde, sahibinin arabaya çok dikkat etmediğinin bir göstergesi olarak görülür. Aşınmış lastiklere sahip bir araç, bu bileşenleri kısa sürede değiştirmenin gerekli olacağını gösterir ve aracın değerini düşürür. Aracın tüm bakımlardan geçtiğini kontrol etmek gereklidir. Bakımların eksik olması aracın piyasa değeri düşebilir.

Leave a comment