Alfa Romeo ekspertiz programı, araç alım satımında mutlaka uygulanması gereklidir. Bir araba satmak kolay bir işlemmiş gibi gelebilir ancak onu bilinçli bir şekilde satın almak biraz çaba gerektiriyor. Aracın mülkiyet geçişi için çeşitli belgeler gereklidir. Bunlardan biri, satılan otomobilin tamamen otomobil üreticileri tarafından belirlenen şartlar dahilinde olduğundan emin olmak için yasaların gerektirdiği denetim raporudur. Süreç sadece alıcıyı korumayı değil, aynı zamanda sokakları da güvende tutmayı amaçlıyor. Mekanik veya yapısal sorunları olan arabalar, istenmeyen kazalara neden olabilir. Ancak muayene raporu sadece devir durumlarında alınmaz. Ayrıca araç alım/satım sürecinde muayeneden farklı amaçları olan ihtiyati ve ön muayeneler de bulunmaktadır.

Alfa Romeo Ekspertiz Programı Önemlidir

Ekspertiz incelemesinin yapılması sanıldığından çok daha önemlidir. Araç ekspertiz incelemesi, kullanılmış arabaların sokakta sürülmeye uygun olup olmadıklarını belirlemek için koruma ve genel bakım durumlarını kontrol eden değerlendirilmesi için yapılan bir işlemdir. Araç muayene süreci de trafikte daha fazla güvenlik sağlamayı, mekanik sorunlardan kaynaklanan kazaların oluşmasını önlemeyi amaçlıyor. Ekspertiz işleminde araçlara uygunluklarını ve doğru özellikler dahilinde kalifikasyonlarını kanıtlayan bir muayene raporu verilir. Yasal süreç veya başka bir nedenle düzensiz belgeli araçlara muayene raporu gönderilmez. Ekspertiz incelemesinde hata olmaz. Program hatasız bir şekilde yapılmıştır ve araçta en küçük bir kusur olduğunda bu rapor halinde bildirilmektedir. Örneğin araç boyalı ise ve satıcı aracın boyalı olduğunu saklamak istese bile ekspertiz programı bunu ortaya çıkarmaktadır.

Araç Satışında Ekspertiz Raporu Alınmalı

Bir arabanın sahibi değişmeden önce ekspertiz incelemesine sokmak doğru bir davranıştır. Bu sayede aracın gerçek değerinden satışı da mümkün olmaktadır. Alfa Romeo ekspertiz programı, aracın iyi çalışır durumda ve bakımlı olduğunu belgeler. Genellikle araçlarını satmak isteyen araç sahipleri bunu reklam yapmak için kullanır. Ancak ekspertiz raporunun satıştan hemen önce alınmasında büyük yarar vardır. Yeni yönetmelikle araç ekspertiz raporu olmadan ikinci el aracın satışının yapılamayacağı kesinleşmiştir. Bu sayede araçlardaki kusurlar çok daha net bir şekilde ortaya çıkmakta, alıcının yanıltılması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.