Volvo ekspertiz programı, tüm Volvo araçlarının incelenmesini sağlayan bir uygulamadır. Özellikle ikinci el araç alım satımında ekspertiz programı kullanılmaktadır. Kullanılmış bir araba satın almanın avantajları vardır. Ancak istenilen araç tam bir check-up’tan geçmiş olmalıdır. Ekspertiz programıyla arabanın herhangi bir şekilde klonlanıp klonlanmadığını ya da üzerinde oynanıp oynanmadığını bilmek mümkün olmaktadır.

Ekspertiz incelemesinde araç her noktadan kontrol edilmektedir. Araçta var olan hatalar, kusurlar, yapılan işlemler, değişen parçalar, motorun durumu, tekerlekler, aracın şasisi incelenmektedir. İkinci el araç alırken ekspertiz incelemesi yaptırılmadığında yüksek tamir bedelleri ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Satıcının aracın tüm kusurlarını söylemesi mümkün değildir. Bu nedenle ekspertiz programıyla aracın tüm noktalarının incelenmesi, bunun bir rapor halinde alınması gereklidir.

Volvo Ekspertiz Programı İle Araç Detaylı İncelenir

İkinci el araç alım satımında Volvo ekspertiz programı ile inceleme yapmak artık zorunlu bir hale gelmiştir. Bu sayede hem kayıt dışı araç satışının önüne geçilmesi, hem de alıcının araçla ilgili tüm bilgilere vakıf olması amaçlanmaktadır. Ekspertiz raporunun da yeni tarihli olması zorunluluktur. Örneğin bir yıl önce alınmış bir ekspertiz raporuyla aracın satışa sunulmasının önüne geçilmiştir.

Ekspertiz raporuyla yapılan teknik analiz, aracın mekanik ve yapısal yönlerini de kapsar. Motor, şase, cam gibi parçaların fabrika çıkışı orijinal olup olmadığı tespit edilmektedir. Arabanın, karmaşık onarımlara neden olan daha güçlü bir çarpışma yaşayıp yaşamadığı, model otomobil üreticisi tarafından geri çağırılıp çağırılmadığı ile ilgili bilgiler ekspertiz programıyla anlaşılmaktadır.

Araç Teknik Raporu Alınmalı

Tüm çalışmaların sonunda, işe alınan profesyonel, kontrol sırasında tespit edilen sorunlara işaret ederek, değerlendirilen aracın genel durumunu onaylar veya onaylamaz. Araç teknik raporu olarak adlandırılan bu belge, ister şahıs satıcısı, isterse bayilik ile uğraşıyor olsun, hem mevcut sahibi hem de alıcı tarafından alınabilir.

Volvo ekspertiz programı ile güvenli bir araç satın alınırken sonradan çıkabilecek arızaların da önceden tespit edilmesi söz konusu olmaktadır. Bu sayede aracın gerçek değerinin de hesaplanması mümkündür. Ekspertiz programıyla çok fazla işlem görmüş bir araca yüksek bir fiyat ödemenin de önüne geçilmektedir.

Leave a comment