Suzuki ekspertiz programı, özellikle ikinci el Suzuki araç almak isteyenler için kurtarıcı gibidir. Çünkü ekspertiz programı, araç ile ilgili detaylı bir inceleme yapmakta, aracın üzerinde yapılan tüm işlemleri ortaya çıkarmaktadır. Araba almak ve satmak her zaman hassas bir konu olmuştur. Kullanılmış aracı satın alırken dikkatli olunmalıdır. Satın alırken, kontrol iki katına çıkarılmalıdır, çünkü mekaniği ve aracın koruma durumunu kontrol etmek gereklidir. Bu süreci kolaylaştırmak için kullanılmış bir araba ekspertiz tarafından özel olarak geliştirilmiş cihazlarla incelenmelidir.

İkinci el araç satın alırken zarar etmemek için iyi bir değerleme şarttır. İkinci el bir araç satın alırken, cama, kaportaya, motora ve belgeye kazınmış şasi numarasının doğrulanması da dahil olmak üzere, çok dikkatli ve bir profesyonelin gözüyle yapılan tam kontrol yapılmalıdır.

Suzuki Ekspertiz Programı İle Ayrıntılı Analiz

Genel olarak, dört parametre uzmanlar tarafından analiz edilmektedir. En azından sürücüler tarafından motor, lastikler, genel onarım durumu ve kaporta kontrol edilmelidir:

Kullanılmış bir araba değerlendirilirken motorun durumu dikkate alınmalıdır. Araç ile ilgili neler yapıldığına dair teknik bilgiler incelenmeli, bakımın üretici tarafından yetkilendirilmiş bayilerde yapılıp yapılmadığını kontrol edilmelidir. Kayıtlar görünmüyorsa sahibinden size hangi onarımların yapıldığını gösteren makbuzları göstermesi istenmelidir. Kauçuk içeren kısımlara dikkat edilmelidir.

Arabaya binip test sürüşü yapılmalıdır. Sürüş sırasında araba sesleri dinlenmelidir. Motor sesinin normal olmadığından şüphelenildiğinde araç satın alınmamalıdır.

Lastikler de aracı tanımak için iyi bir parametredir. Çok aşınmışlarsa, sahibinin diğer bileşenlere yaptığı muameleye karşı dikkatli olunmalıdır. Lastikler düzensiz bir şekilde eskimişse dikkatli olunmalıdır. Aracın içi de kontrol edilmelidir.

Araç Tam Olarak İncelenmeli

Aracın tamamı gözle kontrol edilmelidir. Parçalardan birinde boya farklı göründüğünde arabanın kaza yapmış olma ihtimali düşünülmelidir. Pas da kabul edilemez. Bu, aracın temel bakımı bile almadığını göstermektedir. Mikro boya detayları veya küçük ezikler de eski olarak görülebilmektedir.

İkinci el aracı değerlendiremeyenlere teknik incelemeyi yapması için Suzuki ekspertiz programı ile detaylı kontrol ettirilmesi tavsiye edilmektedir. Bu program sırasında araçtaki tüm eksikler kesin olarak otaya çıkarılmaktadır.