Skoda ekspertiz programı, ikinci el araçlar alım satımında tavsiye edilen bir inceleme uygulamadır. İkinci el araçlarda riskler vardır. Aracı satın aldıktan kısa bir süre sonra arıza çıkarıp çıkarmayacağını anlamak için ekspertiz programı ile inceleme yapmak gereklidir. İkinci satıcılar genellikle aracı olduğundan daha temiz göstermeye çalışmaktadır ama bunun gerçek olup olmadığının, çıplak gözle anlaşılması imkansız olabilir. Çünkü araç çok iyi makyajlanmış bir şekilde satışa sunulabilmektedir.

Satıcı, aracın kaportasında olan önemli kusurları macunla kapatabilir, aracın kilometresi ile oynayabilir. Elbette tüm ikinci el araç satıcılarının böyle davranacağı anlamına gelmez ancak mutlaka kötü niyetli kişilerin de olacağı unutulmamalıdır. İkinci el araç satın alırken aldanmamak için ekspertiz incelemesinin yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Skoda Ekspertiz Programı Kusurları Ortaya Çıkarır

İlginizi çeken bir araba gördüğünüzde piyasa ortalamasının çok altında bir fiyata dikkat edilmelidir. Elbette kötü bir araç normal fiyata da satılabilir. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için araç mutlaka bir uzman incelemesinden geçmelidir. Uzman incelemeyi yaparken ekspertiz programını kullanmalıdır. Ancak bu şekilde araçta var olan ancak gizlenmiş kusurlar ortaya çıkabilir.

İkinci el araç alırken aracın her zaman temiz ve iyi gün ışığı alan bir yerde olması istenmelidir. Renk farkı, parçaların hizalanması, boya akma izleri olan köşeler titizlikle incelenmelidir. Aracın kaporta aksamlarında herhangi bir kusur olup olmadığına bakılmalıdır.

Detaylara Dikkat Edilmeli

Jantlar ve lastiklere de dikkat edilmelidir. 4 lastiğin markasına, ölçümüne ve aşınmasına bakılmalıdır. Düzensiz aşınmaya sahip lastikler, süspansiyon veya yapısal sorunları gösterir. Farların orijinal olup olmadığına bakılmalıdır. Farlar aracın üretim yılına uygun olması gereklidir. Bu nedenle far üzerinde yer alan üretim tarihine bakılmalıdır. Aracın üretiminden sonraki bir tarih varsa, önden çarpmanın bir göstergesi olabilir.

Hava yastıklarıyla donatılmış çoğu otomobilde ön emniyet kemerine monte edilmiş sensör bulunur. Böylece üretim tarihini alt kısımda bir etikete basılmış olarak belirleyebilirsiniz.

Elektrikli camlardan multimedya sistemine kadar araçtaki her şeyi test ettiğinizden emin olun. Günümüz arabalarında bu sistemlerden herhangi biriyle ilgili bir sorun büyük bir kayıp olabilir. Gösterge panelinde istenmeyen ışıklara dikkat edin. Elbette Skoda ekspertiz programı ile aracı detaylı olarak incelettirin.

Leave a comment